Празник Светих Кирила и Методија прослављен у селу Извор
Празник Светих равноапостолних Кирила и Методија, просветитеља и учитеља словенских, свечано је прослављен у селу Извор, општина Босилеград 24.маја 2018. године.
Свету Литургију у цркви Свете Тројице у селу Извор служио је протонамесник Зоран Стојанов, старешина храма и надлежни парох, а за певницом је била попадија Љубица Стојанов и деца основне и средње школе у Босилеграду који слушају Верску наставу као изборни предмет.
Светој Литургији присуствовали су: директор Основне школе „ Георги Димитров“ господин Методи Чипев, директор Дома културе Босилеград господин Војислав Божилов, вероучитељице, представници КУД Младост- Босилеград, деца из Основне школе и верни народ Божји.
После прочитаног свештеног апостола и јеванђелског одјељка, сабраном верном народу, празничну беседу одржао је о. Зоран Стојанов.
После Литургије, деца су у црквеној порти испред цркве Свете Тројице рецитовали песме посвећене Светом Кирилу и Методију на српском и бугарском језику.
У 19.00 часова, у великој сали Дома културе у Босилеграду, одржана је Свечана академија у организацији Основне школе „Георги Димитров“, Босилеградске Гимназије и Дома културе Босилеград.
У част Светих равноапостолних Кирила и Методија, СД „Младост“ из Босилеграда организовало је низ спортских манифестација.
У 13.00 часова, цркву свете Тројице у селу Извор посетили су представници бугарског конзулата у Нишу предвођени господином Николајем Колевим, представници КИЦ „ Босилеград“, представници града Софије, представници невладиног сектора из Републике Бугарске, ученици из Софије и ученици из Основне школе у Босилеграду који слушају наставу на бугарском језику.
У припрати цркве, прочитали су своје реферате који су били посвећени Светим просветитељима Кирилу и Методију, словенској писмености и култури, а ученици су рецитовали песме посвећене светом Кирилу и Методију.
Црква Свете Тројице у селу Извор има 800 метара квадратних, саграђена је 1834 године, а у црквеном дворишту се налази прва школа на простору Краишта. Нажалост овај импозантни верски и културни гигант, непроцењиве вредности, изискује доста средстава за инвестиционо одржавање и заустављање даљег пропадања. Држава Србија и Епархија Врањска уз свесрдно залагање Његовог Преосвештенства Господина Пахомија зауставили су тотално урушавање 1996 -97 године, а Република Бугарска је преко општине Босилеград дала средства у периоду 2012-13, међутим то је недовољно да се санирају ране времена и кумунистичке небриге.
- kiriloimetodi1
- kiriloimetodi2
- kiriloimetodi3
- kiriloimetodi4
- kiriloimetodi5
- kiriloimetodi6
- kiriloimetodi7
- kiriloimetodi8
- kiriloimetodi9
- kiriloimetodi10
- kiriloimetodi11
- kiriloimetodi12
- kiriloimetodi13
- kiriloimetodi14
- kiriloimetodi15
- kiriloimetodi16
- kiriloimetodi17
- kiriloimetodi18
- kiriloimetodi19
- kiriloimetodi20
- kiriloimetodi21
- kiriloimetodi22
- kiriloimetodi23
- kiriloimetodi24
- kiriloimetodi25
- kiriloimetodi26
- kiriloimetodi27
- kiriloimetodi28
- kiriloimetodi29
- kiriloimetodi30